Noxon förlänger livstiden för dekantercentrifuger
En dekantercentrifug som underhålls korrekt har en lång livstid. Genom att byta ut rotorn förlängs livstiden för slamavvattningen ytterligare.29 Sep 2022
Noxon levererar i dagarna en ny DC40 rotor i rostfritt material till en befintlig kund. Noxons DC40 maskin är den största som företaget tillverkar och är en trotjänare i många industrier i Sverige och utomlands. Genom att byta ut en sliten rotor får kunden en förbättrad avvattning, ökad driftsäkerhet och en avsevärt ökad livslängd. Jämfört med att byta ut hela slamavvattningen är det en fördel både ekonomisk och i ett hållbarhetsperspektiv!
Har ni behov av en dekantercentrifug som klarar stora flöden och tuffa applikationer eller behöver ni en extra rotor till er maskin, tveka inte att höra av er till oss på Noxon.